Be etikečių

 

„Be etikečių“ – nuo 2010-ųjų VU SA vykdoma programa, aktyviai veikianti socialinės atskirties mažinimo ir žmogaus teisių srityse.

Programa siekiama skatinti pagarbą Vilniaus universiteto bendruomenėje, laužyti nusistovėjusius stereotipus bei didinti universiteto atvirumą, skatinant visapusę socialiai pažeidžiamų grupių integraciją. Pagrindinės vertybės: lygybė, atvirumas ir pagarba kiekvieno žmogaus individualumui.

Programa "Be etikečių" aktyviai veikia keliose srityse - viena iš jų - LGBTQ (lesbietės, gėjai, biseksualai, transeksualai ir queer) sritis. Ši sritis suburia VU bendruomenės žmones, kurie priklauso šiai bendruomenei arba ją palaiko. Rengiami neformalūs susitikimai siekiant sustiprinti LGBTQ bendruomenę Vilniaus universitete, bei siekiama šviesti VU bendruomenę su paskaitomis, diskusijomis, filmų peržiūromis ir kitais renginiais.

„Be etikečių“ šakos – VU LGBT+ grupės – veikloje dalyvauju vienerius metus. Kadangi mūsų susitikimai gana dažni ir reguliarūs, per tą laiką spėjau susipažinti su nemažai įdomių, protingų, linksmų žmonių, kurių dalis tapo mano artimais draugais. Labai džiaugiuosi, kad šioje grupėje visi yra laukiami nepaisant savo statuso universitete – ar būtum pirmakursis, ar doktorantas, ar pradedantysis dėstytojas.

Darja Lyzenko, VU Lyčių studijų centro lektorė

„Be etikečių“ taip pat vykdo fotografijos projektą „VU veidai“, kuriuo siekiama atskleisti Vilniaus universiteto studentų, dėstytojų bei alumnų išskirtinumą. Bendruomenės narių nuotraukos su trumpais interviu publikuojamos „Be etikečių“ „Facebook“ puslapyje.

Ypač didelį dėmesį programa skiria studentų emocinės gerovės užtikrinimui. Ši sritis taip pat organizuoja įvairius renginius su tikslu pagerinti supratimą apie psichologinę sveikatą bei kaip ja rūpintis - buvo išleisti lankstinukai apie psichologinę pagalbą, pasiekiamą VU bendruomenei, rengiamos įvairios paskaitos apie emocinę gerovę bei panašias temas.

„Be etikečių“ rūpi garsiai kalbėti apie socialiai pažeidžiamų grupių problemas – ne sykį buvo organizuotos „gyvosios bibliotekos“, dirbtuvės, filmų vakarai. Vienas reikšmingesnių VU SA programos pasiekimų – dalyvavimas „Baltic Pride 2016“ eitynėse „Už lygybę“, išreiškiant paramą atvirumo, tolerancijos ir saviraiškos vertybėms Lietuvoje. „Be etikečių“ atstovai yra dažnai kviečiami atstovauti Vilniaus universiteto studentams įvairiuose mokymuose bei konferencijose.

Esu labai dėkinga „Be etikečių“ už tai, jog dalyvaudama šios programos veikloje galiu jaustis savimi. Tai yra puiki vieta universitete, kur galiu rasti savo bendraminčių, žmonių, susiduriančių su panašiomis problemomis, galinčių padėti ir prisidėti prie tolerantiškos aplinkos Vilniaus universitete kūrimo. Priklausydama šiai programai labai sustiprėjau emociškai, nes pagaliau supratau, kad nesu viena, ir susibūrę drauge mes galime išties daug nuveikti. Tiesą sakant, aktyvus dalyvavimas šioje programoje buvo viena iš priežasčių, kodėl pasveikau nuo mažiausiai trejus metus mane kamavusios depresijos, o šiandien čia galiu gerai jaustis, mokytis ir dirbti visų gerovei. Vienareikšmiškai džiaugiuosi būdama „Be etikečių“ dalimi, taip galėdama prisidėti prie gražesnio rytojaus mums visiems!

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto studentė

Jei nori prisidėti prie socialinio progreso Vilniaus universitete ir už jo ribų, organizuoti įsimintinus renginius, susipažinti su studentais iš kitų padalinių bei žmogaus teisių aktyvistais iš nevyriausybinių organizacijų, tapk programos dalimi – „Be etikečių“ yra atvira visiems! Susisiekti gali el. paštu info@beetikeciu.lt arba socialiniame tinkle „Facebook“.