Debatų klubas

 

Vilniaus universiteto Debatų klubas – 2004 metais įkurtas VU SA klubas, vienijantis visų fakultetų, specialybių ir kursų studentus, siekiančius tobulinti savo prezentacinius, retorinius bei argumentavimo įgūdžius diskutuojant apie aktualiausias problemas.

Debatai – pagal specifines taisykles vykstantis ginčas iš anksto numatyta tema. Debatų tikslas – įtikinti trečiąją, neutralią teisėjų grupę, kad pasirinkti argumentai yra geresni už oponentų argumentus. Vilniaus universitete debatuojama vadinamuoju British Parliamentary formatu: keturios komandos, sudarytos iš 2 asmenų, stengiasi įrodyti, kad jų pozicija diskutuojamu klausimu yra teisingiausia. Debatininkai naudojasi tik turima patirtimi bei asmeninėmis žiniomis, o visas procesas vyksta anglų kalba.

VU SA organizuojamo Debatų klubo nariai išmoksta ne tik tinkamai ir logiškai argumentuoti bei kalbėti viešai, bet ir pažvelgti į prieštaringiausius politinius, socialinius bei kultūrinius reiškinius iš skirtingų perspektyvų. Kadangi debatuose geras argumentas yra racionalus argumentas, yra ugdomas gebėjimas objektyviai ir nešališkai įvertinti skirtingas situacijas, mokomasi tolerancijos kitų žmonių pažiūroms. Kaip sako debatininkai, everything is debatable – debatuose neegzistuoja „savaime suprantama“, tad dažnai yra užginčijamos mums natūraliausios ir akivaizdžiausios tiesos. Tokiu būdu plečiamas akiratis ir skatinamas kritinis mąstymas.

Debatų klubo veiklos pagrindą sudaro kartą per savaitę vykstantys užsiėmimai, kurių metu dalyviai supažindinami su debatų struktūra, terminais, vyraujančiais debatų stiliais. Neapsiribojant teorinėmis žiniomis, reguliariai vykdomi praktiniai debatų užsiėmimai, leidžiantys įgyti patirties ir žinių. Nors didžiausias dėmesys skiriamas vidinėms klubo veikloms, dalyviai taip pat turi daug galimybių pasižymėti reprezentuojant universitetą nacionaliniuose ar net tarptautiniuose debatų turnyruose.

Tarp žymesnių VU Debatų klubo pasiekimų – dalyvavimas prestižiškiausiuose pasaulio turnyruose (European and World Universities Debating Championships), pergalė Vilnius Open 2007 turnyre, finalas Baltic Championship Helsinki 2008 ir SSE Riga Inter-varsity turnyruose, pirmoji vieta Pasaulio universitetų debatų čempionate 2009 metais Airijoje English as foreign language kategorijoje, taip pat Kyiv Open 2009 turnyre. VU Debatų klubas nuo 2008-ųjų kasmet organizuoja Lietuvos nacionalinį universitetinį debatų turnyrą, o 2009 metų pavasarį surengė pirmąjį VU tarptautinį debatų turnyrą Vilnius Baltic Cup.

Jeigu domiesi aktualiais politiniais ir kultūriniais įvykiais bei nori išmokti kalbėti prieš auditoriją, nepraleisk progos – junkis prie VU Debatų klubo! Rašyk el. paštu debate@vusa.lt.

8 684 25 875