Vasario 10 d. vyko pirmasis pavasario semestro nuotolinis Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (VU SA) Parlamento posėdis. Jo metu diskutuota su LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) viceministru Gintautu Jakštu apie normines studijų kainas, mokslo centrus. Pristatyta ir praktikų vykdymo tvarkos darbo grupės eiga bei studentų atstovų VU Senate tarpinė veiklos ataskaita.
Parlamento posėdis prasidėjo diskusija su ŠMSM viceministru G. Jakštu, kuris iš pat pradžių akcentavo mokslo centrų steigimą, kuriuose dalyvautų mokslo, verslo ir valdžios institucijos, kurdamos skaitmeninimo, sveikatos, žaliojo kurso ekosistemas. Be to, viceministras kalbėjo apie studijų finansavimo modelio keitimą.
G. Jakštas pabrėžė, kad minėtas klausimas dar nėra baigtas analizuoti – kitą savaitę norima išsigryninti, ko siekiama iš kolegijų, universitetų, institutų. Beje, finansavimo modelis galbūt bus peržiūrimas pavasario sesijoje suvienodinant minimalius stojimo reikalavimus, kurie paliečia prieinamumo rodiklį, tačiau kol kas nėra aišku, kada tai bus sistemiškai įgyvendinta. Taip pat nuo finansavimo sistemos priklauso, ar bus paliekama krepšelių sistema.
Oficialiai įkurtas 15-asis VU SA padalinys
Per Parlamento posėdį buvo svarstomi ir neseniai Steigiamosios konferencijos metu įkurtos Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Šiaulių akademijoje (VU SA ŠA) nuostatai. Nutarta juos patvirtinti bendru sutarimu, tad tą patį vakarą buvo pasveikinti prie VU SA parlamentarų būrio prisijungę atstovai iš VU SA ŠA – Paulius Ladukas, Akvilė Bušininkaitė ir Ieva Šukytė.
Po padalinio nuostatų patvirtinimo pereita prie kitų aktualių klausimų nagrinėjimo. Stipendijų darbo grupės atstovė Neda Žutautaitė kalbėjo, kad darbo grupėje yra analizuojamos kitų šalių patirtys, todėl bus ieškoma geriausio sprendimo Vilniaus universiteto stipendijų sistemai.
N. Žutautaitė teigė, kad Universiteto stipendijų struktūros viziją vertėtų tikslinti, todėl norima sukurta tinkamiausią modelį. „Mes stengiamės sistemiškai žiūrėti, kodėl egzistuoja vienokios ar kitokios stipendijos, kurios atliepia įvairius studentų poreikius. Sieksime stipendijų nuostatų pokyčių, kurie apims įvairias sritis, atlieps Universiteto strategiją ir įvairiapuses studento veiklas“, – minėjo parlamentarė.
Kiek vėliau pristatytas ir Parlamento pirmininko kaitos klausimas. Esamai VU SA Parlamento pirmininkei Aistei Pačebutaitei baigus studijas Universitete, ji netenka teisės toliau eiti pirmininkės pareigas VU SA Parlamente, mat pagal VU SA darbo reglamentą VU SA nariu gali būti tik VU studentas. Parlamento posėdžius laikinai ves VU SA prezidentas Justas Kvedaravičius, iki kol bus išrinktas naujas Parlamento pirmininkas.
Dėmesys atnaujinant praktikų tvarką
Parlamento posėdžio metu darbo grupės, skirtos parengti poziciją dėl praktikų vykdymo tvarkos Vilniaus universitete, vadovė Nadia Ronlev pristatė darbo grupės diskusijų rezultatus. Ji kalbėjo, jog dabar rezoliucija rengta remiantis VU SA apklausos duomenimis, kurioje studentų klausta apie praktikų patirtis. Pačioje rezoliucijoje bus analizuojama studijų programų sąsaja su praktikomis ir darbo rinka, taip pat komunikacijos poreikis prieš praktikas, jų lankstumas ir administravimas.
N. Ronlev minėjo, jog tam, kad Vilniaus universiteto studentai būtų lyderiaujantys rinkoje, moksle, prisidėtų prie Lietuvos pasiekimų ateityje, yra be galo svarbu atsigręžti ir pamatyti, kokia yra VU praktikų vykdymo tvarka. „Šiuo metu trūksta aiškios vizijos, ko mes norėtume iš praktikų, kaip jos turėtų atrodyti ir studijų plane. Svarbu kelti studentų darbo apmokėjimo klausimą arba bent patiriamų išlaidų padengimą. Taip pat trūksta lankstumo praktikų klausimu, jog gavęs ypatingą pasiūlymą galėtų juo pasinaudoti dar iki numatyto laikotarpio atlikti privalomąją profesinę praktiką, turėtų galimybę jungtis prie tyrimų ar projektų“, – akcentavo darbo grupės vadovė.
Per posėdį buvo išplėsta praktikų vykdymo tvarkos darbo grupė, kurios sudėtį bendru sutarimu papildė Justinas Brazaitis, Evaldas Matijošaitis ir Kristijonas Ražickas.
Parlamento posėdžio pabaigoje buvo pateikta ir studentų atstovų VU Senate tarpinė veiklos ataskaita, kurią pristatė Marius Norkūnas. Jis akcentavo, kad nuo pat pirmo posėdžio rugsėjį kilo keletas klausimų, susijusių su dabartine VU Šiaulių akademija (VU ŠA) – padalinio bei jo Tarybos nuostatų tvirtinimas, VU ŠA atributikos patvirtinimas. Taip pat priimtas doktorantūros nuostatų papildymas, laikinieji studijų procesą reglamentuojantys teisės aktai dėl studijų pavasario semestre, VU strateginis veiklos planas. VU Senato posėdžių metu įvykdyti VU centriniai bei kamieninių akademinių padalinių (KAP) akademinės etikos komisijos nuostatų pakeitimai.
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė (VU SA) – seniausia ir didžiausia Lietuvoje visuomeninė ekspertinė švietimo organizacija, efektyviai atstovaujanti studentams Vilniaus universitete bei už jo ribų, puoselėjanti universitetinę kultūrą ir kurianti palankiausias sąlygas studentų saviraiškai.