
VU SA Parlamento posėdyje Rektorius pristatė VU strateginį veiklos planą, išrinkta nauja Parlamento pirmininkė
Kovo 10 d. vyko antrasis pavasario semestro nuotolinis Vilniaus universiteto Studentų atstovybės (toliau – VU SA) Parlamento posėdis. Jo metu apie Vilniaus universiteto (toliau – VU) 2021–2025 metų strateginį veiklos planą diskutuota su VU rektoriumi prof. dr. Rimvydu Petrausku, išrinkta nauja VU SA Parlamento pirmininkė, pristatyti VU SA metų veiklos plano pakeitimai. Per posėdį taip pat buvo analizuojami laikinosios darbo grupės dėl praktikų vykdymo tvarkos rezultatai, aptartos idėjos dėl „Erasmus“ tvarkos kūrimo bei dėstytojų pedagoginių kompetencijų užtikrinimo.
VU rektorius prof. dr. R. Petrauskas kalbėjo, kad naujasis 2021–2025 metų strateginis veiklos planas nuo kitų skiriasi apimtimi ir bus labiau siejamas su metiniais planais. „Naujai formuluojame viziją, kuri bus sutarta ilgesniam laikotarpiui. Pagrindinis akcentas – Universitetas turi keisti Lietuvą ir būti atpažįstamas pasaulyje. Formaliai gali atrodyti, kad vertybes turime „įkaltas“ Universiteto statute, tačiau manome, kad tokiai organizacijai svarbu grįžti prie vertybių, kurios būtų svarbios visoms trims Universitete esančioms grupėms – dėstytojams, studentams, administracijos darbuotojams“, – sako Rektorius.
2021–2025 metų strateginiai veiklos tikslai: pajėgus spręsti visuomenės problemas absolventas, aukšto tarptautinio lygio mokslas, auganti įtaka visuomenei ir valstybei, XXI a. pedagogika. Taip pat strateginiame veiklos plane numatyta siekti tarpdalykinių ir tarptautinių mokslo bei studijų, motyvuotų darbuotojų ir įsitraukiančių studentų, ateities poreikius užtikrinančios infrastruktūros, finansinio augimo diversifikuojant pajamas.
Visuomeniniai bei infrastruktūriniai pokyčiai
R. Petrauskas teigia, kad Universitetui iš viešosios valdžios ir verslo yra formuojamas lūkestis daugiau dalyvauti valstybės ir visuomenės gyvenime: „Yra numatyta, kad mes kursime virtualų analitinį centrą Universitete, kurio paskirtis – identifikuoti strategines problemas valstybėje, iš išorės kviečiantis žmones kiekvienais metais inicijuoti diskusijas, skirtas strateginiams valstybės klausimams, galbūt siūlyti ekspertinius sprendimus.“
Anot Rektoriaus, taip pat norima skatinti studentų įdarbinimą VU. „Tikslas paprastas – kad kuo daugiau studentų būtų įdarbinami įvairiems tikslams – mokslui, studijų administravimui, galbūt patiems studentams duoti daugiau iniciatyvų. <...> Noras, kad apskritai studentai daugiau praleistų laiko Universitete ir studijuodami, bet galbūt dalis jų – ir dirbdami“, – kalba R. Petrauskas.
Dar vienas svarbus sprendimas – Saulėtekio ir Santaros VU miestelių plėtra. „Vyksta sudėtingos derybos, bet tikimės ir galvojame, kad pajudėsime su statybomis Santariškėse dėl Medicinos fakulteto – sandoris jau užbaigtas, finansavimas gautas, sutartys pasirašytos. Taip pat kalbame apie potencialo sutelkimą Saulėtekyje – Chemijos ir geomokslų, Matematikos ir informatikos fakultetų perkėlimas yra darbotvarkėje. Tad jei sugebėsime apginti savo projektus, nes kartais kyla prašymai įrodyti, kad tai ne investicijos į betoną, kaip kartais pasigirsta, bet į mokslo ir studijų aplinką su tvariais ir didelę grąžą valstybei bei visuomenei duodančiais dalykais. Tai jau buvo patikrinta Gyvybės mokslų centro pavyzdžiu“, – mini VU Rektorius.
Išrinkta nauja Parlamento pirmininkė
Per VU SA Parlamento posėdį vyko ir rinkimai užimti Parlamento pirmininko pareigas. Parlamentui vadovavusiai Aistei Pačebutaitei baigus studijas Universitete, ji neteko teisės toliau eiti pirmininko pareigas VU SA Parlamente, nes pagal VU SA darbo reglamentą VU SA nariu gali būti tik VU studentas.
Posėdžio metu norą kandidatuoti į VU SA Parlamento pirmininko poziciją pareiškė Augustė Grakavinaitė, šiuo metu taip pat einanti Vilniaus universiteto Studentų atstovybės Istorijos fakultete pirmininko pareigas. Pasak jos, šiuo metu svarbiausia užtikrinti darbų tęstinumą, einamųjų klausimų svarbos išlaikymą ir Parlamento darbo plano laikymąsi. Po klausimų sesijos vyko balsavimas – „už“ balsavo 29, „prieš“ – 5, susilaikė 4 asmenys.
A. Grakavinaitė komentuoja, kad visus metus pati būdama parlamentarė matė būtinybę išlaikyti sklandumą, išvengiant chaoso ir kokybiškai užbaigiant šią VU SA Parlamento kadenciją. „Mano vizija – sklandžiai užbaigti šios kadencijos Parlamento darbus ir užtikrinti kokybišką Parlamento narių pasikeitimą šį pavasarį, kad tos mintys, kurios nebus spėtos apsvarstyti šiemet, būtų „nešamos“ ir gvildenamos toliau. Efektyvus Parlamento darbas priklauso nuo sklandžių sprendimų“, – teigia naujoji Parlamento pirmininkė.
Pristatyti VU SA veiklos strateginių gairių pasikeitimai
Per VU SA Parlamento posėdį planavimo proceso koordinatorė Andželika Jankauskytė pristatė metų veiklos plano pakeitimus. Atnaujinti du strateginiai tikslai, pirmasis – pagal VU SA pateiktus siūlymus VU KAP strategiškai numato priemones studijų lankstumui pasiekti ir kiekviename VU SA P yra parengtas jų įgyvendinimo planas. Šis uždavinys pasikeitė patvirtinus naują VU 2021–2025 metų strateginį veiklos planą, tad numatyta, kad lanksčių studijų uždaviniai atsirastų kiekvieno VU KAP strategijoje.
Taip pat pasikeitė antrojo strateginio veiklos tikslo, kuriuo siekiama, jog 85 proc. VU studentų savo nuotolinio mokymosi patirtį vertintų labiau teigiamai nei neigiamai, uždavinys. Planuojama sukurti priemonę, pagal kurią studentai gali bet kada teikti dėstytojams savalaikį grįžtamąjį ryšį, o ne tik semestro pabaigoje, kai yra vertinamas studijuotas dalykas. Šiuo atveju Studentų atstovybė, veikianti kiekviename padalinyje, užtikrins, jog šis grįžtamasis ryšys būtų perduodamas atitinkamiems dėstytojams.
Po paskutinio Parlamento posėdžio sugrįžta prie VU SA rezoliucijos dėl praktikų vykdymo tvarkos atnaujinimo. Laikinosios darbo grupės vadovė Nadia Ronlev pristatė, jog buvo nuosekliau peržiūrėtas minčių dėstymas, tačiau paliktos esminės 5 dalys – praktikų kokybė ir atitikimas pagal programos siekinius, praktikų vietos Vilniaus universitete, efektyvi komunikacija pasirengimo ir visos praktikos laikotarpio metu, mokomosios ir savanoriškos praktikos aspektas bei praktikų dokumentų skaitmenizavimas. Nutarta dar kartą apsvarstyti dokumento pobūdį ir po papildomų komentarų jį pateikti ataskaitos forma.
Vėliau Parlamento pirmininkė A. Grakavinaitė pristatė „Erasmus“ mainų problemą, nes dėl kalbos barjero nėra sukuriamos visiems lygios sąlygos išvykti, taip pat nėra vienoda „Erasmus“ mainų atrankos tvarka. Pritarta kurti dalinių studijų įgyvendinimo dokumentą, kuriame kiekvienas padalinys pasidalintų gerąja patirtimi.
Posėdžio pabaigoje senatorė Aistė Rinkevičiūtė aptarė dėstytojų pedagoginių kompetencijų klausimą. Šiuo metu siūloma bazines pedagogines kompetencijas sieti su vykdomu dėstytojų atestavimu, nes VU kol kas labiau atsižvelgiama tik į mokslinę veiklą. Taip pat yra analizuojamas dėstymo inovacijų skatinimo klausimas, kad būtų siekiama išrasti ne naujus metodus, o bendrai keisti dėstymo praktikas.
Visą VU SA Parlamento posėdžio įrašą galite peržiūrėti čia.
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė (VU SA) – seniausia ir didžiausia Lietuvoje visuomeninė ekspertinė švietimo organizacija, efektyviai atstovaujanti studentams Vilniaus universitete bei už jo ribų, puoselėjanti universitetinę kultūrą ir kurianti palankiausias sąlygas studentų saviraiškai.