VU Debatų klubas

Debatavimas – vienas iš populiariausių pasaulio akademinio jaunimo užsiėmimų. Pirmieji juos Lietuvoje pradėjo propaguoti Lietuvos moksleiviai, daugiau nei prieš 10 metų įsitraukę į Tarptautinę Debatų programą, vienijančią beveik visas Europos, Azijos, JAV ir Australijos šalis. 2004 metų balandį, siekiant prestižiškiausių ir pažangiausių Europos universitetų pavyzdžiu, Vilniaus Universitete buvo įkurtas Debatų klubas, suteikęs studentams galimybę lavinti kalbėjimo meną, gebėjimą argumentuoti, išbandyti savo jėgas nacionaliniuose ir tarptautiniuose turnyruose.

VU Debatų klubas vienija visų fakultetų, specialybių ir kursų studentus, gebančius ir norinčius kalbėti ir ginti savo poziciją bei trokšiančius prasmingai ir turiningai praleisti laisvalaikį. Klubo veikloje yra numatyti ne tik nuolatiniai susirinkimai, debatai, nacionaliniai ir tarptautiniai turnyrai, bet ir dalyvavimas įvairiuose projektuose.

Debatų klubo veikla:
Debatai - ginčas tam tikra, iš anksto numatyta tema, pagal nustatytas taisykles. Debatuojama taip vadinamu British Parliamentary (debatai kilę iš britų parlamento) formatu: keturios komandos, sudarytos iš 2 žmonių, bando įrodyti, kad jų pozicija ta tema yra teisingiausia. Debatininkai naudoja tik turimą patirtį ir asmenines žinias. Debatai vyksta anglų kalba. Jų metu išmokstama ne tik tinkamai ir logiškai argumentuoti bei kalbėti viešai, bet ir pažvelgti į prieštaringiausias politines, socialines ir kultūrines temas iš skirtingų kampų. Kadangi debatuose geras argumentas yra racionalus argumentas, tai išmokstama į dalyką žvelgti objektyviu, neasmeniniu požiūriu, taip kartu skatinant ir toleranciją kitų pažiūroms. Kaip sako debatininkai, „everything is debateable“ - tokio dalyko, kaip savaime suprantama, debatuose nėra, tad dažnai yra užginčijamos mums natūraliausios ir akivaizdžiausios tiesos, taip plečiant akiratį ir skatinant kritinį mąstymą.
Debatų susirinkimus veda ir juos treniruoja patyrę pasaulinio lygio debatininkai.

Turnyrai. VU Debatų klubas aktyviai dalyvauja nacionaliniuose ir tarptautiniuose turnyruose: Vilnius Open, Kaunas Open, Tallinn Inter-Varsity, Riga's School of Economics Inter- Varsity, Kyiv Open, SOAS IV bei prestižiškiausiuose pasaulio turnyruose European and World Universities debating championships. Turnyrai geografiškai išsidėstę nuo Rygos iki Stambulo. Be to, VU Debatų klubas nuo 2008 kasmet organizuoja Lietuvos nacionalinį universitetinį debatų turnyrą, o 2009 pavasarį surengė pirmą VU tarptautinį debatų turnyrą Vilnius Baltic Cup 2009.
Kai kurie iš klubo narių pasiekimų yra:
• Pergalė Vilnius Open 2007
• Finalas Baltic Championship Helsinki 2008
• Finalas SSE Riga Inter-varsity turnyre
• Pergalė Pasaulio universitetų debatų čempionate 2009 Airijoje English as foreign language kategorijoje
• Pergalė Kyiv Open 2009

Projektai. VU Debatų klubas nuolatos bendradarbiauja rengiant įvairius projektus:
• Projektas su Jungtinių Tautų Vystymo Programa (United Nations Development Program) “Lietuva iš paramos gavėjos tapo paramos kitoms šalims tekėja“. Projekto rėmuose buvo surengti 5 viešieji debatai moksleiviams didžiausiuose Lietuvos miestuose.
• Projektas su UAB „Bite Lietuva“ „Saugus internetas“. Buvo surengti parodomieji debatai Vilniaus moksleiviams
• Projektas „Europe needs your vote“ bendradarbiaujant su Europos Parlamento informaciniu biuru ir Lietuvos debatų centru: surengti viešieji debatai įvairiuose Lietuvos universitetuose ir Europos Parlamento modelio simuliacija.
• Bendradarbiavimas su VU fakultetinėmis atstovybėmis rengiant debatus įvairiomis temomis (pavyzdžiui, GMF SA "Perdirbimo savaitės" debatai).
• Bendradarbiavimas su Lietuvos organizacijomis (Žmogaus teisių stebėjimo institutas, AIESEC) rengiant parodomuosius debatus su įžymiais Lietuvos politiniais veikėjais – P. Auštrevičiumi, J.Paleckiu ir kt.
• Bendradarbiavimas su Lietuvos debatų centru padedant plėsti moksleivių debatų tinklą ir gerinant jo kokybę.
• Bendradarbiavimas su Mykolo Riomerio universiteto debatų klubu tiek rengiant bendrus projektus ir parodomuosius debatus, tiek kartu treniruojantis.

Jeigu domitės aktualiais politiniais ir kultūriniais įvykiais bei nebijote kalbėti prieš auditoriją, nepraleiskite ypatingos progos, kurią Jums suteikia Vilniaus Universiteto Debatų klubas.
Norite sužinoti daugiau?

Nedelskite ir užduokite visus rūpimus klausimus el. paštu: debate@vusa.lt